language

ورود به سیستم

بازیابی کلمه عبور

بازگشت

اهتمام ویژه برای تقویت پیوند های علمی و اجرایی در حوزه معماری و شهرسازی

مهندس آبدار در چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی استانی آذربایجان شرقی مطرح کرد:

اهتمام ویژه برای تقویت پیوند های علمی و اجرایی در حوزه معماری و شهرسازی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی بهره مندی از تخصص دانشمندان و صاحب نظران ارزنده در حوزه معماری و شهرسازی را عامل تقویت پیوند های علمی و اجرایی در این حوزه دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مهندس مرتضی آبدار با اعلام این خبر افزود: این پیوند علمی و اجرایی می تواند خواستگاه حرکتی مثال زدنی در عرصه مدیریت حفاظت میراث فرهنگی باشد.

وی بیان کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی اصلی امر حفاظت و صیانت از میراث فرهنگی در راستای عمل به وظایف ذاتی خود اهتمام ویژه دارد اما آنچه امروز در این راستا حائز اهمیت می باشد مبحث مدیریت حفاظت میراث فرهنگی است که به عنوان یک اصل پذیرفته شده در جوامع علمی بین المللی بدان پرداخته می شود.

آبدار در تشریح این موضوع گفت: موفقیت در زمینه صیانت از میراث فرهنگی بستگی بسیار زیادی به مقوله مدیریت حفاظت دارد. مدیریت حفاظت از میراث فرهنگی در کشور ما علی رغم اهمیت جهانی اش امری مغفول مانده است و در نتیجه ی این غفلت حفاظت پایدار از میراث فرهنگی به معنی اعم و اخص کلمه تحقق نیافته است.

وی گفت: هدف از برگزاری چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی استان آذربایجان شرقی را ایجاد فضای تعامل مابین دستگاه های اجرایی، دانشگاه ها و سازمانها و جریان سازی و استفاده از پتانسیل تمامی دستگاه ها و نهاد ها در راستای ایجاد طنین توجه به صیانت از مواریث فرهنگی دانست.

آبدار اظهار کرد: در سایه فضای تعامل ایجاد شده  مدیران اجرایی می توانند در تصمیم گیری های خود با بهره گیری از توان علمی صاحب نظران دانشگاهی اقداماتی انجام دهند که نه تنها با وظایف ذاتی منافاتی با دستگاه مطبوعشان در تضاد نباشد بلکه به منظور دستیابی حداکثری به اهدافشان، هم افزایی با سایر مجموعه ها را به دنبال داشته باشد و یقینا حاصل این تعامل و هم افزایی ایجاد درک مشترک بین دست اندر کاران و کارشناسان خواهد بود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: نیاز امروز تبریز و آذربایجان در حوزه معماری و شهرسازی بهره گیری از توان علمی و فنی صاحبان دانش با الهام از پیشینه باشکوه آذربایجان برای دستیابی به یک خط مشی اصیل و با هویت است.

وی در خاتمه بیان کرد: آنچه امروز از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به عنوان متولی اصلی آموزش انتظار میرود این است که با بهره گیری از علوم روز و پشتوانه بلند هویتی در این عرصه، با تمام قوا وارد شوند و فارغ التحصیلانی به جامعه تحویل دهند که بتوانند با تلفیق سنت و مدرنیته در احیاء و حفاظت از میراث فرهنگی و ساختن شهرهایی با هویت و اصالت همراه مدیران در دستگاه های اجرایی باشند.

انتهای پیام/